Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kolín-Starý Kolín-Týnec nad Labem-Veletov-Kolín

14. 5. 2010

Kolín-Starý Kolín-Týnec nad Labem-Veletov-Kolín

   Celá trasa je dlouhá přibližně 36 kilometrů z centra Kolína a v rychlejším tempu by se tudíž nechala zvládnout i za 2 hodiny. Ovšem pro jízdu s malým dítětem toto nepřipadá v úvahu a tak jsme si jako cíl zvolili cukrárnu v Týnci nad Labem. Cesta nám tak zabrala celé odpoledne a včetně návštěvy týnecké cukrárny jsme na kolech strávili necelých šest hodin.

   Jako místo startu bych uvedl Staré lázně, odkud se podjede Nový most a po nepatrném stoupání se zahne doprava na Starokolínskou silnici. Za železnižním přejezdem mineme po pravé straně kolínské nádraží a po chvilce opouštíme město po běžné silnici, která není naštěstí tolik frekventovaná.

Obrazek

Start u bývalých Starých lázní

GPS: 50°0'33.726"N, 15°17'29.268"E

   Cesta vede po absolutní rovince po asfaltce a zatímco po pravé straně se stále nacházejí koleje, tak se na levé straně objevuje vodní plocha Sandberk a chatky v její blízkosti. Po chvilce přejíždíme železniční trať vedoucí z Kolína do Pardubic a v dálce se nám objevuje věž kostela ve Starém Kolíně. Zanedlouho jsme před Starým Kolínem a na křižovatce odbočujeme vlevo, kde přejedeme mostek přes potok Klejnarku a vjíždíme do vesnice. Tady vede cesta dále po silnici po dlažebních kostkách, až dojedeme ke kostelíku, kde na chvíli zastavujeme.

Obrazek

Kostel ve Starém Kolíně

GPS: 50°0'33.726"N, 15°17'29.268"E

   Po chvíli odpočinku pokračujeme dále na náves, kde zahýbáme doleva do slepé ulice, která nás dovede k místnímu nádraží. Přejezd tu sice není, ale nachází se tu podchod a vedle schodů je tu i bezbariérový průchod, takže není problém se z kolem dostat na druhou stranu. Za kolejemi je místní část Bašty, kde pokračujeme dále ulicí Dukelských hrdinů. Před mostem přes náhon Labe, který vede na Soušky se po pravé straně nachází nenápadná hospoda, kde se nechá koupit pivo, nebo limonáda, ale otevřeno je zde nepravidelně, zato je tu sympatický hostinský, který si s vámi rád popovídá.

Obrazek

Starobylá hospoda před mostkem na Soušky

GPS: 50°0'50.793"N, 15°17'50.035"E

   Soušky jsou poměrně rozsáhlý ostrov, který se nechá projet na kole všemi směry. Tato část bývala součástí Konárovic a v minulosti zde stávala malebná rybárna. My jsme za mostem zahnuli doprava a následně jsme odbočili doleva do ulice Veletovské, kde se cesta posléze rozdvojuje. My jsme se drželi při pravé straně a po asfaltce jsme pokračovali dále po ostrově. Po necelém kilometru nás cesta dovede k Labi, kde odbočíme doprava a podél vody pokračujeme k veletovskému jezu, kde si dáme další menší zastávku, kterou využívám k focení a  prohlídce okolí.

  

Obrazek

Veletovský jez přes Labe

GPS: 50°1'24.234"N, 15°18'38.614"E

   Zde to na první pohled vypadá, že se dál nedá pokračovat, ale nachází se zde lávka přes náhon Labe, takže na druhou stranu se po převedení kola nechá dostat. Lávka je opatřena vrátky, která se nechají otevřít, takže průchodu na druhou stranu nic nebrání. Za lávkou ovšem pokračovala obtížnější část cesty, neboť po předchozích deštích byl terén rozmoklý a tudíž i jízda na kole nebyla ideální. Cesta vede zároveň po žlutém značení KČT a pokračovali jsme po ní až k rozcestí " Na Hornické ".

Obrazek

Lávka přes náhon Labe u veletovského jezu

GPS: 50°1'22.763"N, 15°18'37.813"E

   Na tomto rozcestí jsme ovšem žlutou turistickou značku opustili a místo rovně podél Labe, jsme zde zahnuli doprava a po široké cestě jsme pokračovali směrem ke kolejím. Měli jsem štěstí i na pendolino, které tudy projíždělo a po chvilce jsme dojeli k železničnímu přejezdu u kterého se nachází udržovaný drážní domek. Dále jsme se vydali rovně do mírného kopečka a po chvilce jsme zatočili doleva. Napravo je v dáli vidět kostelík ve Svaté Kateřině, ale my jsme pokračovali rovně k silnici č 327 spojující Svatou Kateřinu se Zábořím nad Labem.

Obrazek

Drážní domek u železničního přejezdu

GPS: 50°1'7.654"N, 15°19'32.553"E

   Při vjezdu na silnici jsme odbočili vlevo na Záboří nad Labem. Naštěstí provoz zde není velký a tak jsme zde potkali nanejvýš pět aut. Po přejetí mostku přes Doubravu jsme se ocitly v Záboří, kde jsme na křižovatce uhnuli doleva a projeli jsme celou vesnici, na jejímž konci je mírné stoupání. Na konci jsme odbočili doleva, kde jsme přejeli most přes železniční trať a cestou z kopce jsme dojeli do Týnce nad Labem. Tady je mírný kopeček a křižovatka, kde jsme se vydali vlevo přes most přes Labe, za kterým jsme odbočili doprava do centra a serpentinami do prudkého stoupání jsme vyjeli na náměstí,kde jsme hned odbočili vpravo a po několika metrech jsme po pravé straně sesedli z kol u cukrárny. Cukrárna má příjemnou obsluhu a je zde i venkovní posezení, takže jsme tu nějakou chvilku vydrželi a nasbírali jsme síly na zpáteční cestu. Za zmínku stojí, že kromě různých sladkostí tu nabízejí nepřeberné množství druhů horké čokolády a také je tu možnost objednat si tu nějaké jídlo, jako je smažený sýr, hranolky a podobně.

  

Obrazek

Cukrárna na náměstí v Týnci nad Labem

GPS:  50°2'28.157"N, 15°21'30.013"E

   Po odpočinku v cukrárně jsme se vydali na prohlídku blízkého okolí. Prohlídli jsme si okolí zdejšího kostela a podél fary a muzea jsme došli k pomníku padlých vojínů ve světových válkách, odkud je výhled na část Labe a Pernerův mlýn. Poté jsme sedli na kola o vydali jsme se zpět domů. Pro zpáteční cestu jsme zvolili stezku podél Labe při pravém břehu.z náměstí jsme vyjeli směrem na Bělušice a u hřbitova jsme zahnuli vlevo a kolem bytovek jsme pokračovali do lesa, kde jsme odbočili vlevo směrem na Lžovice. Projeli jsme Lžovicemi kolem hospody na Cabicárně, která ovšem byla zavřená a u které jsme odbočili vpravo a dojeli jsme na hlavní silnici spojující Týnec nd Labem s Kolínem. Tady jsme se vydali po silnici doprava na Kolín. Po hlavní silnici vede cesta naštěstí jen asi 1,5 km a poté se musí zahnout vlevo na polní cestu. Na hlavní silnici je cesta dost nebezpečná, neboť i o víkendu zde jezdí množství aut a kamiony nevyjímaje. Na polní cestě jsme se vydali směrem k Labi, kde se cesta zhruba po 400 metrech stáčí vpravo k Veletovu. Tady cesta není moc pohodlná, neboť po deštích zde bylo hodně kaluží, ale naštěstí jsme to projeli a po jednom kilometru jsme vjeli do Veletova. Tady jsme uhnuli vlevo ke kostelu a zdejší lavičky jsme využili k malému odpočinku a já jsem zastávku i využil k focení zdejšího okolí. 

Obrazek

Veletovská náves s kostelem

GPS: 50°1'41.775"N, 15°18'17.315"E

   Poté jsme odbočili vpravo po značené cyklotrase 24. Po opuštění Veletova opět najíždíme na polní cestu a míříme vlevo k Labi. Odtud vede cesta podél řeky až do Kolína. Cesta je to místy jen vyježděná kolej v trávě a posléze se mění v širší prašnou cestu po které občas projedou auta rybářů, nebo zdejších chatařů. Bohužel na cestě je to samý kámen a tak si o pohodlné cestě necháváme jen zdát. Pro malé děti je jízda po tomto povrchu naprosté utrpení a tudíž pro ně není moc vhodná.

   Za Veletovem, v místech, kde se na tuto polní cestu napojuje cesta vedoucí od Konárovic stojí za zmínku zajímavost v podobě průseku, který zde zůstal z dob, kdy tu stával dřevěný most postavený hrabětem Harrachem a usnadňoval tak přístup konárovickým na Soušky. Více informací o mostě zde.

Obrazek

Průsek po bývalém mostu přes Labe.

GPS: 50°1'19.549"N, 15°16'33.184"E

   Míjíme slepá ramena Labe po pravé straně a přijíždíme k lomu. Tady se vydáváme dále kolem Labe, ale to v současné době nedoporučuju, neboť kvůli přestavbě železničního mostu je cesta dále zavřená. My jsme sice před mostem zahnuli doprava k železničnímu přejezdu na Rozkoši, ale ani tudy se jet nedalo, neboť zde bylo dost vody a kola jsme museli obtížně přenést. Doporučuju tudíž u lomu pokračovat dále rovně do kopce a Labe zde opustit. Tudy se nechá dojet do ulice V Olšinkách a poté odbočit vlevo do ulice Na Měkovině, až se dostanete k železničnímu přejezdu na Rozkoši. Dále jsme projeli ulicí Tovární až na Jiráskovo náměstí, kde jsme uhnuli na kruhovém objezdu na starý most a za ním jsme byli v cíli, když jsme skončili na kolínském náměstí.

Trasa: lehká, rovinatá, pouze v Týnci nad Labem je kopec, dlouhá asi 36 km

Povrch: místní komunikace, silnice I. třídy, polní a lesní cesty, pravý   břeh Labe u Kolína kamenitý a pro malé děti není moc vhodný

Zpevněné asfaltové cyklostezky: po 36 km podél Labe není na kolínsku ani metr

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář