Jdi na obsah Jdi na menu
 


Soušky

12. 4. 2010

Soušky

GPS: 50°1'7.918"N, 15°16'36.044"E

Obrazek

   Labe teče od Veletova ke Třem Dvorům dvěma proudy. Severní se nazývalo Labe Bystré a jižní u Starého Kolína potom Labe Staré. Labe Bystré roku 1400 vybrázdilo své koryto a zničilo ves Vrcholazy, jež tu bývala blíže ke Starému Kolínu. Na povstalém ostrově stávala v 15. století ves Sovolusky, později zvaná zkráceně Soušky. která zanikla za Třicetileté války. V době své největší slávy zde stával mlýn s jezem a výčep konárovického piva, které zde zřídili páni Klusáci z Kostelce.

Obrazek

Most přes Staré Labe a v pozadí rybárna

   Na Soušky se nechalo dojít po dvou mostech. Jeden byl od Starého Kolína přes Staré Labe a směřoval přímo k místní rybárně, která se nacházela mezi staletým dubem a staletým topolem. Bylo to prosté dřevěné stavení, v průčelí s prkenným obitím dobově okrášlené a ve štítu mělo znak se dvěma rybami. Druhý most vedl přes Labe Bystré, zvané též Nové Labe a směřoval ke Konárovicím.

Obrazek

Most přes Bystré Labe, zvané též Nové Labe vedoucí ke Konárovicím

   Most přes Staré Labe u rybárny byl stržen v roce 1923. Poněvadž byl velmi sešlý schválilo místodržitelství již 23. 7. 1917 jeho zrušení a jelikož nebyl opravován sešel úplně a musel být odstraněn. Na jeho místě pak byl zřízen loďkový převoz.

Obrazek

Místo, kde se nacházela rybárna v současné době (r.2010). Fotografie je pořízená z přibližně stejného místa jako na vrchním snímku. GPS místa bývalé rybárny: 50°1'11.895"N, 15°16'28.366"E

 

 

   Most přes Nové Labe na Konárovice nechal postavit majitel vekostatku hrabě Jan Harrach asi roku 1850, aby bylo docíleno spojení s ostrovem Souška, kde měl velkostatek asi 320 měr pozemků. Mostu používali i soukromníci z Konárovic a Veletova, kteří za to platili uznávací činži 60 hal. ročně z jedné míry. Soukromníci, kteří na ostrově neměli pozemky, museli za přechod platit poplatek. Most byl dřevěný, trámový o šesti bárkách a sedmi polích. Celková délka byla 56 metrů a šířka 4 metry. Před pilotami byly umístěny 3 ledolomy. Při velkých vodách byl most i cesty k němu zaplavovány. Roku 1920 se správa velkostatku rozhodla tento most strhnouti, jelikož byl zchátralý a jeho udržování bylo nákladné. Komisní šetření nařízené zemskou správou se konalo dne 3. března 1920 za přítomnosti okresního hejtmana Knopla, zástupců vodních cest a zástupců Konárovic, Třech Dvorů, Veletova a velkostatku.  

Obrazek

Stavení, které se nachází kousek od bývalé rybárny

 

 

   Obce podali proti zbourání mostu protest, ale ten byl zamítnut z důvodu, že most je ve vlastnictví velkostatku a neslouží tudíž veřejné komunikaci. Správa velkostatku se uvolila zřídit za stržený most prámový převoz, ovšem soukromý - pro svoji potřebu. Obce žádaly, aby za dřevěný most byl zbudován most betonový. Konárovice na tuto stavbu nabídly 100 000 Kč. Žádost obcí však byla zamítnuta, jelikož betonový most by stál několik milionů a mimo to by bylo nutno vybudovat odbočku od okresní silnice a spojku na Starý Kolín.

Obrazek 

Pozůstatky schodiště vedoucí od bývalé rybárny ke Starému Labi

 

   Díky mostu přes Staré Labe u rybárny, který byl taktéž dřevěný se tudy docilovalo spojení se Starým Kolínem a Kutnou Horou.

Obrazek

Místo, kde se "obě" Labe opět stékají

   V současné době již není na Souškách památky po bývalé rybárně, kromě rozpadlého kamenného schodiště, které poskytovalo přístup k řece. Je to ale velmi příjemná lokalita, která je obzvláště vhodná k pěšímu, nebo k cyklistickému výletu. Mě velice překvapila rozlehlost tohoto ostrova, který je doslova oázou klidu. Dnes již na Soušky nevedou dva mosty, jako za časů hraběte Harracha. V podstatě je možné se tam dostat několika způsoby. Jako nejjednodušší způsob dopravy je ovšem  most, který vede ze Starého Kolína z části Bašty, kde nejste ničím omezeni. Další možností je přístup přes hráz jezu od Veletova, kdy ovšem ne vždy je tato cesta přístupná. Další cesta vede pro pěší, nebo cyklisty hned vedle tohoto jezu přes "Staré Labe" po malé lávce, na které se nachází branka, kterou je možné otevřít. V podstatě je tento ostrov možno použít jako součást cyklovýletu, neboť se nechá projet z obou stran.

Obrazek

Labe protékající mezi Konárovicemi a Souškami

 

 

 

 

  

 

  

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář