Piešťany a okolí
Piešťany a okolí
Socha berlolamače u vstupu na Kolonádový most
GPS: 48°35'18"N, 17°50'22"E
Kromě cyklostezek je to také město známého Berlolamače, pizzy a Kofoly, které zde najdete snad v každé restauraci.
Piešťany jsou lázeňské město na pohybové ústrojí a spousta hotelů je tudíž přizpůsobena hendikepovaným a bezbariérové hotely tu jsou samozřejmostí. Vyrazit se sem ovšem nechá i za turistikou, nebo jen tak za odpočinkem a můžete tu relaxovat třeba v nějakém wellness hotelu.
Piešťany mají přibližně 30 000 obyvatel, ale centrum veškerého dění se v podstatě dělí na dvě místa. Tím prvním je Winterova ulice a její přilehlé okolí, kde se nachází spousta restaurací a překrásná fontána, která obzvláště v letních měsících je obrovským zpestřením pro děti, které se v ní rády koupají, proto doporučuju pokud sem vyrazíte s dětmi, tak plavky pro ně s sebou. Ovšem na druhou stranu děti do fontány vlezou i oblečené a je jim jedno, že jsou potom celé mokré a víceméně potom rezignují i rodiče.
Fontána na piešťanské kolonádě
GPS: 48°35'21"N, 17°50'13"E
Toto místo je asi nejhezčí část města a k odpočinku zde slouží bezpočet laviček. V noci je fontána nasvícená a doslova hraje všemi barvami. Škoda jenom, že se fontána vypíná s úderem desáté hodiny večerní,což oznamují místní zvony. Kromě laviček se zde ovšem nechá posedět v některé ze dvou restaurací, které se nacházejí přímo u fontány. Jsou to zároveň i restaurace, které podle mého patří k nejlepším v Piešťanech. U mě ovšem jasně vyhrála restaurace U páva, která zabodovala perfektní kvalitou piva a velmi příjemnou obsluhou, což jinak není zde moc obvyklé. Povětšinou se zde totiž na obsluhu dost dlouho čeká a nebyla ani vyjímka, kdy jsem čekal v jedné restauraci na Winterově ulici i 20 minut, než si mě někdo všimnul a poté se i servírka divila, že si vůbec něco dám. Další údiv vždy následoval poté, co jsem si chtěl objednat po prvním pivu další. Prostě zde není zřejmě zvykem si dát více piv. Díky nevšímavosti obsluhy jsem si povětšinou ale nedal více jak 2 piva. Další takový nešvar se týká placení. Pokud je vás více u jednoho stolu, tak číšníci automaticky přinesou účet jeden a moc se jim nechce ho rozpočítat tak, aby si každý zaplatil svoji útratu. Nějak nechápou, že se díky tomu sami okrádaji o vyšší spropitné a pokud vám hodí lístek se slovy "Tak si to sami spočítejte", tak spropitné nedostanou vůbec.
Kaplička u Kolonádového mostu
V restauraci U páva točí plzeňské pivo za 1,50 € a Gambrinus desítku za 1 €. Ceny to jsou v podstatě stejné jako ve všech restauracích ve městě. K jídlu zde nabízejí pizzu, tak jak skoro v ostatních restauracích, ale proti nim je opravdu vynikající. Dále je zde možno si vybrat z denního menu a dalších chuťovek jako je utopenec, nakládaný hermelín, který je znamenitý,smažená kuřecí křidélka, pizza štangle a další. V těsném sousedství restaurace U páva je další pizzerie, kde mají též bohatý výběr jídel, ale pivo mají jenom desítku Gambrinus.
Noční Kolonádový most
Za fontánkou směrem k Váhu se rozkládá veliký park, kde je i dětské hřiště. Směrem proti proudu se nachází lávka na ostrov Lido, který rozděluje řeku Váh a Biskupický kanál. Ostrov je dost rozlehlý a v podstatě se táhne až za Nové Mesto nad Váhom. Na ostrově se nechá dojít až k Váhu, který je rájem rybářů, ale nechá se v něm i vykoupat.
Hotel Thermia Palace na Kupeľném ostrově
Druhé místo, kde se odehrává veškeré dění ve městě se nachází za Kolonádovým mostem na Kupeľném ostrově. Tam se nachází valná většina hotelů a lázeňských domů. Na ostrově je také termální koupaliště Eva, ale v létě tam bývá poměrně dost lidí a je už hodně zastaralé. Navíc je v něm dost vysoká teplota vody, takže v létě moc neosvěží a je cítit po síře. V podstatě tu ani není jiné koupaliště, takže nezbývá nic jiného, pokud se někdo chce koupat, sem zajít, nebo se vykoupat ve Váhu, popřípadě na Sľňavě, kde ovšem také není žádné oficiální koupaliště.
Kupeľný dům Irma
Celkově je ovšem ostrov klidné místo vybízející k odpočinku. Ceny hotelů jsou možná poněkud vyšší, poněvadž jde o lázeňské město, ale nechá se zde najít i slušné ubytování za nižší ceny. Příkladem je hotel Adam a Eva resort, který se nalézá v centru a je tu příjemné prostředí i milá obsluha. Naopak bych nedoporučil hotel Máj, který se sice skoro pokaždé v internetových vyhledávačích ocitá na prvních místech, bohužel jeho vybavení odpovídá době svého vzniku a pokud chcete jít večer do restaurace, tak máte smůlu, neboť je nelogicky zavřená a v okolí také žádná jiná není, neboť hotel je situován v podstatě na periférii města. Další věcí je, že i místní bar nenabízí točené pivo, zato se tu nachází velmi nepříjemný barman, který se cítí přímo dotčen, pokud po něm cokoliv chcete a jeho chování bych označil za arogantní.
Velmi mile mě naopak překvapil přístup v informačním centru, kde mi ochotně sdělili co kde je možné vidět a Piešťany jsou určitě město, které stojí za to vidět, ať už kvůli samotnému městu a nebo okolí, které k návštěvě přímo vybízí. Snoubí se tu totiž rovinatý terén podél řeky Váh s monumentálním pohořím Karpat, které musí nadchnout každého, kdo miluje hory.
Sľňava
GPS: 48°34'22.803"N, 17°49'30.892"E
Sľňava je vodní nádrž, která těsně přiléhá k městu. Byla vybudována v letech 1956 - 1959. Součástí nádrže je i loděnice a ptačí ostrov Čajka. Za své jméno vděčí vysokému počtu slunečných dní v roce. Vodní nádrž je zahrnutá do seznamu vzácných ptačích území v Evropě. Zároveň slouží i jako zásobárna vody pro blízkou jadernou elektrárnu v Jaslovských Bohunicích. Kolem celé přehrady je vybudovaná cyklostezka, která má přibližnou délku 12 kilometrů. Část cyklostezky z Pišťan k loděnici je rozdělena na stezku pro cyklisty a pro kolečkové brusle.
Vodní nádrž slouží i pro vyznavače vodních radovánek
I já jsem tuto pohodovou cyklostezku vyzkoušel a je opravdu znamenitá. Kolem Sľňavy je několik kiosků, kde mají pivo a tradičně Kofolu. Ta tu je vůbec jako národní nápoj, bez kterého se žádná restaurace neobejde. Bohužel už je to horší s jídlem, to tu kolem vodní nádrže skoro nenajdete. V loděnici je už tradičně pizzerie a o kus dále se nachází čtyřhvězdičkový hotel Rybársky Dvor, který patří stejnému majiteli jako hotel Máj, takže tam jsem radši ani nešel. Na druhém břehu Sľňavy je pizzerie a naproti klasický bufet, kde je možné si dát párek, nebo klobásu a čepují zde Topvar.
Hráz přehrady
Pravý břeh vodní nádrže je hojně navštěvovaný jak místními, tak turisty. Oproti tomu levý břeh je poněkud méně frekventovaný. Krásy Sľňavy si lze ale vychutnat z obou břehů a pokud se vám bude zdát 12 kilometrů podél břehu málo, je možné se vydat na delší cestu jak po proudu, tak i proti na nějakou delší cestu. Je ovšem potřeba počítat s tím, že dále už nevedou zpevněné asfaltové cesty. A tak jedinou nevýhodou této krásné lokality je to, že zde není žádné koupaliště, ale pokud budete mít sebou kolo, určitě se tu nudit nebudete.
Piešťany z levého břehu Sľňavy
Jeskyně Čertova pec
GPS: 48°33'36 "N, 17°54'54 "E
GPS parkoviště: 48°33'30"N, 17°54'57" E
Jeskyně se nachází u silnice 499 z Piešťan do Topolčan poblíž obce Radošina. Jako výchozí bod je vhodný motorest, který se nazývá stejně jako jeskyně, tedy Čertova pec. Značení sice není nijak dokonalé, ale u motorestu ukazuje šipka vlevo, kde se nachází domek s ohradou, ve které je množství zvířat. Tato ohrada je nutná obejít a dále pokračovat alejí a za 5 minut jste u jeskyně.
Zadní vchod do jeskyně
Jeskyně se nachází v nadmořské výšce 240 m n. m. a je volně přístupná. Představuje starou, říčně modelovanou podzemní dutinu o délce 27 m. Na povrch vyůsťuje dvěma vchody. Z jeskyně pocházejí početné paleontologické, antropologické a archeologické nálezy z paleolitu, neolitu, z doby halštatské a ze středověku. V sedimentech se našli i zbytky jeskynního medvěda, jeskynní hyeny a dalších 37 druhů zvířat.
Pohled z jeskyně ven